Łysienie androgenowe - ziołolecznictwo

By Pink Lipstick - 19:22:00

 Witajcie,

W tym poście opisałam zioła, pomagające zapobiegać łysieniu. Pierwsze w kolejności opisane zostały zioła antyandrogenne. 




Zacznijmy od najważniejszego w walce z łysieniem androgenowym :


  •  Palma sabałowa(Bocznica piłkowana) Saw Palmetto- antyandrogen. Używana w leczeniu łysienia androgenowego, przerostu prostaty, zaburzeń w oddawaniu moczu. (o tym więcej w poście o PROSTENALU)
  • Pokrzywa - jest również bardzo pomocna w walce z wypadaniem włosów jak i łysieniem. Od kiedy ją piję widzę ogromną różnicę w wyglądzie swoich włosów.
  •  Wierzbownica  –antyandrogenna - pływa korzystnie na równowagę hormonalną organizmu, w związku z tym jest stosowana często na trądzik i łojotok. Regularne stosowanie herbatki oczyszcza cerę i zmniejsza ilość wydzielanego łoju. Ekstrakt z ziela wierzbownicy jest jednym ze składników kosmetyków: kremów do twarzy, toników, płynów leczniczych na skórę głowy. Działa antyandrogennie. Zalecana jest też osobom cierpiącym na hirsutyzm.
  • Lukrecja- działa estrogennie. Stosowana również w przeziębieniach, anginie, grypie, chorobach jelit i żołądka. 
  • Czerwona koniczyna- Izoflawony występujące w czerwonej koniczynie i np. w ziarnach soi, mogą zmieniać produkcję hormonów lub przemianę materii, mogą mieć wpływ na enzymy międzykomórkowe lub różnicowanie się i produkcję komórek. Leczy objawy menopauzy, reguluje miesiączki u kobiet, leczy trądzik, łuszczycę, działanie antyoksydacyjne i oczyszczająco na organizm. 
  • Kwiat czarnej malwy – działa estrogenie na organizm, łagodzi objawy miesiączki, używana w leczeniu bezpłodności, zapalenia macicy. Działa nawilżająco na skórę, poprawia krążenie. Właściwości malwy czarnej - Wskazania: zaburzenia hormonalne, zapalenie jajników i jajowodów, skurcze jelit, żołądka i dróg żółciowych, nieregularne, skąpe i bolesne krwawienie miesiączkowe, upławy (+1 łyżka pokrzywy), stany lękowe i nerwicowe w okresie po- i przekwitania oraz miesiączki, bóle brzucha w czasie menstruacji, wzdęcia, zaparcia, choroba wrzodowa, bóle wątroby i trzustki, bezsenność, utrudnione oddychanie, wole, zaburzenia przemiany materii.
  • Rozmaryn – powstrzymuje DHT, pobudza krążenie krwi do głowy, dzięki czemu poprawia pamięć i koncentrację oraz przyspiesza wzrost włosów, łagodzi bóle głowy, migreny. Używana w leczeniu depresji jak i niestrawności.
  • Pluskwica groniasta - ma podobne działanie do działania estrogenów, łagodzi objawy miesiączkowania, działa przeciwzapalnie, łagodzi objawy przekwitania. 
  • Mydlnica lekarska - Wywar z korzenia mydlnicy wzmacnia włosy i leczy takie schorzenia, jak łojotok i łupież.
  • Żeń – szeń – używany w Azji od tysięcy lat, poprawia krążenie i reguluje metabolizm komórkowy. Użycie żeń-szenia do przygotowania domowego szamponu do włosów przyczyni się do odżywienia i wzmocnienia włosów. Zeń-szeń jest dobrym środkiem na porost włosów, szczególnie u kobiet.
  • Chmiel - może być skuteczny nie tylko w okresie klimakterium, ale i wcześniej, w przypadku zaburzeń hormonalnych, którym towarzyszy nadmiar androgenów i niedobór estrogenów, objawiających się między innymi trądzikiem, wypadaniem włosów, łojotokiem, niedorozwojem gruczołów piersiowych czy nadmiernym owłosieniem ciała Wpływa przeciwzapalnie, wzmacnia włosy, usuwa łojotok i łojotokowe zapalenie skóry. (źródło)
  • Brzoza - ma działanie przeciwzapalne, oczyszcza i odświeża, nadając włosom połysk, zdrowy wygląd, puszystość i miękkość.
  • Rumianek - wykazuje działanie przeciwzapalne. Dzięki niemu włosy wzmacniają się i uelastyczniają. Ponadto, łagodzi podrażnienia skóry i rozjaśnia włosy. Napar z rumianku załagodzi też swędzenie skóry głowy.
  • Lawenda - odświeża włosy, kontroluje produkcję łoju, pobudza krążenie. Wykazuje działanie bakteriobójcze.
  • Lucerna siewna - jest źródłem minerałów, takich jak: wapń, fosfor, żelazo, potas, sód, miedź, magnez, cynk, mangan, kobalt, jod, selen. Witamin A, E, K, B9 –kwas foliowy, C oraz luteinę. Jest również bogata w białka i aminokwasy.
Możemy stosować też płukanki z rumianku, który zmiękcza włosy, korzenia łopianu, który pomaga zwalczyć łupież, pietruszki - wzmacniającej włosy, czosnku czy cebuli (o tym będzie osobny post).

             Jeśli znasz jeszcze jakieś zioła pobudzające porost włosów, podziel się ze mną tą wiedzą ;) 

Pozdrawiam,
Pink Lipstick



  • Share:

You Might Also Like

12 Comments

  1. Ciekawy wpis!
    Nie miałam pojęcia, że lukrecja tak działa...

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo interesujący temat, dodatkowo fajnie że opisałaś wszystkie zioła ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo mi miło :) w końcu się zabiorę za tego bloga,i takich informacji będzie jeszcze więcej :) buziaki :*

      Usuń
  3. zioła są chyba najlepszym lekarstwem :)

    OdpowiedzUsuń
  4. miałam to na zajęciach kiedyś :) dobrze wiedzieć zawsze na przyszłość :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Na każdą dolegliwość można znaleźć jakieś zioło, które pomoże. To niesamowite jaka moc jest w naturze:)

    OdpowiedzUsuń
  6. BArdzo fajne informację-przydadzą się ;D

    OdpowiedzUsuń
  7. bóle brzucha w czasie menstruacji to chyba normalna rzecz

    OdpowiedzUsuń